Sposób na nieuwagę! Ćwiczymy koncentrację - kolejna odsłona

Chciałabym poświęcić więcej miejsca na blogu sprawdzonym sposobom na ćwiczenie umiejętności koncentracji uwagi. Jak wiemy jest to kompetencja kluczowa, umożliwiająca uczenie się, a niestety w dobie bombardowania naszych dzieci bodźcami ze wszech stron, coraz częściej deficytowa. Badania przeprowadzone na zlecenie IBE pokazują, że dzisiejszy uczeń intensywnie koncentruje swoją uwagę przez zaledwie od 6 do 11 min. zajęć. Pamiętajmy, czego nie ma wcześniej w polu uwagi, nie ma później w zasobach pamięci!!!

Dziś propozycja zainspirowana krzyżówkami.  Trzy karty pracy (w dwóch bohaterkami są figury geometryczne, w trzeciej mamy natomiast pełną dominację zbliżających się Świąt) ukierunkowane są na rozwijanie kontroli procesów percepcji. 

Zadaniem dziecka jest zaznaczenie odpowiedniego obrazka z kilku zaproponowanych zgodnie z jego oznaczeniami (cyfra-litera) w "krzyżówkowej" tabeli. Ćwiczenie "nakłania" dzieci do impulsywnych działań (zamiast dłuższego skupienia), dlatego rolą dorosłych jest zachęcanie ich do zastanowienia się i dokładniejszego przyjrzenia się krzyżówce. 


Zachęcam do modyfikacji  karty pracy z figurami. Zamiast wybierania właściwej figury z kilku podanych, zadaniem dziecka może być narysowanie dokładnie takiej, jaka jest umieszczona w podanym polu, np. 2C.
Czy podobają się Wam te ćwiczenia?

Inne ciekawe ćwiczenia:
Sposób na nieuwagę! Ćwiczymy koncentrację - kolejna odsłona Sposób na nieuwagę! Ćwiczymy koncentrację - kolejna odsłona Autorka Unknown w 11/27/2015 Ocena: 5

8 komentarzy:

 1. Bardzo dobre ćwiczenia!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super ćwiczenia. Mojej córce na pewno też się spodobają :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne i pomysłowe. Mamy w klasie taki dywanik z figurami i do tego kostki: jedną z symbolem figury a drugą z kolorami. Karty pracy na pewno wykorzystam w pracy z moimi "drugaczkami". Dziękuję za możliwość pobrania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet nie wie Pani, ile radości sprawiła Mi Pani tym komentarzem :) Z każdego tu wpisu cieszę się jak dziecko :) dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń

Projekt wykonała Piłat Anna. Obsługiwane przez usługę Blogger.