Jak ryba w wodzie... - czyli zbiór kreatywnych zabaw dla przedszkolaka i nie tylko

Czuć się jak ryba w wodzie... Każdy rodzic, jak i nauczyciel chciałby to powiedzieć o swoich przedszkolakach/uczniach i ich postawie wobec zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Zgodnie z ideą "flow" (przepływu) dokładnie opisaną przez niezwykle inspirującego psychologa Csíkszentmihályia zadania, aby motywowały ucznia powinny być dostosowane do jego możliwości: nie mogą być zbyt trudne, gdyż rodzą strach/lęk, jak i zbyt łatwe, ponieważ trącą nudą. 


Rodzice i nauczyciele muszą zatem dobrze poznać potencjał swoich podopiecznych, aby kierować w ich stronę problemy adekwatne do ich aktualnych zasobów. Wymaga to dużej elastyczności, szczególnie jeśli w grupie jest kilkanaście lub kilkadziesiąt osób i każda funkcjonuje na nieco innym poziomie. Potrzebne są zatem ćwiczenia, które można łatwo modyfikować w zależności od potrzeb samego dziecka. Dziś zatem takie właśnie "elastyczne" propozycje. A że chodzi o poczucie się w sytuacji zadaniowej przez dziecko jak ryba w wodzie - mamy ocean i jego zacnych mieszkańców...

Poznaj kreatywne zabawy matematyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dowiedz się, w jaki sposób rozwijać umiejętność liczenia, dodawania i odejmowania. Przeczytaj też, jak w łatwy sposób nauczyć dziecko czytać metodą krakowską.

1. Ni mniej, ni więcej- liczymy rybki

Zadaniem dziecka jest umieszczenie tylu rybek, ile wskazuje karteczka z liczbą umieszczona w prawym górnym rogu. Można oczywiście odwrócić operację: nauczyciel/rodzic układa rybki, a dziecko dopasowuje odpowiednią liczbę.
W ramach modyfikacji ćwiczenia można wprowadzić dodatkowe warunki: rybki powinny być ułożone w 2/3/4 kolumnach i jeszcze trudniej: rybki powinny być ułożone w 2/3/4 kolumnach, a  w każdej kolumnie powinny znaleźć się rybki w 2/3/4 różnych kolorach.

Poznaj kreatywne zabawy matematyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dowiedz się, w jaki sposób rozwijać umiejętność liczenia, dodawania i odejmowania. Przeczytaj też, jak w łatwy sposób nauczyć dziecko czytać metodą krakowską.

2. Legenda- nauka klasyfikacji, ze względu na kształt, kolor i wielkość.

Dziecko umieszcza wodne stworzenia w oceanie zgodnie z legendą (w prawym górnym rogu). Kryteriami doboru stworzeń są: kolor,  kształt i wielkość. Można oczywiście poszerzyć zakres ćwiczenia i wzbogacić legendę o liczby (np. tylko 3 żółte rybki, bądź dużą czerwoną rybkę).

Dziecko dokonuje klasyfikacji obiektów ze względu ze względu na kolor. W trakcie zabawy poznaje nazwy kolorów.

Kreatywna zabawa, w której dziecko uczy się odróżniać małe obiekty od dużych.

Pobierz darmową kartę pracy, dzięki której nauczysz dziecko rozpoznawać kształty

3. Prawo serii- zabawy rytmiczne, sekwencje wzrokowe

Dziecko uzupełnia ciągi logiczne. 
 


4. Dzieci i ryby głos oczywiście mają! - nauka czytania metodą krakowską.

Dziecko wyławia ryby z oceanu poprzez odczytywanie paradygmatów/logotomów (można je potraktować jako imiona rybek). Może je też umieszczać w oceanie. Wówczas obok planszy z oceanem należy rozłożyć rybki. Dziecko wskazuje palcem wybraną rybę, odczytuje jej imię i wpuszcza do oceanu.
Dla dzieci starszych jako warunek złowienia ryby można potraktować podanie wyrazu z danym paradygmatem (np. RE - RELAKS).Ciekawa jestem, czy Wasze dzieci również poczują się jak ryby w wodzie? Niby ocean, a jednak niestraszny. Niby nauka, a jednak przyjemna!Polecam również:
Jak ryba w wodzie... - czyli zbiór kreatywnych zabaw dla przedszkolaka i nie tylko Jak ryba w wodzie... - czyli zbiór kreatywnych zabaw dla przedszkolaka i nie tylko Autorka Unknown w 4/24/2016 Ocena: 5

Brak komentarzy:

Projekt wykonała Piłat Anna. Obsługiwane przez usługę Blogger.